Şematik Sigorta Hukuku

Yayınevi: Seçkin Yayınları
Yazar: İrem ARAL ELDELİKLİOĞLU
ISBN: 9789750267789
20,70 TL 23,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar İrem ARAL ELDELİKLİOĞLU
Baskı Tarihi 2021/04
Baskı Sayısı 1
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak
Sayfa Sayısı 120

Bu kitapta, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu' nun "Sigorta Hukuku" başlıklı 6. Kitabında yer alan 1401 ile 1520. hükümleri ile 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu' nun sigorta sözleşme hukukuna dair hükümleri ele alınmaktadır. Bu çalışma ile sigorta hukuku dersinin öğrenciler tarafından sistematik olarak öğrenilmesi ile bilgi kazanımlarının etkin biçimde kullanılmasını sağlamak ve bu süreci kolaylaştırmak amaçlanmaktadır.

Çalışmada sigorta sözleşme hukukunun bütün unsurları detaylı biçimde değerlendirilerek öğrencilere şematik olarak sunulmaktadır. Sigorta sözleşme hukukunun kapsamı ayrıntılı olarak incelenmekle birlikte anlatım dili ve biçimi sadeleştirilerek konuların aktarılmaktadır. Sigorta sözleşme hukukunun en temel konularına özellikle dikkat çekilmekte ve uygulamada en sık uyuşmazlıkların doğduğu hususlar vurgulanmaktadır. Bu denli önemli konuların ezberlenmeden öğrenilerek içselleştirilmesi ve uzun vadede akılda kalabilmesi için şematik bir sistematik kullanılmaktadır. Göz ve hafıza korelasyonundan yararlanmak suretiyle sigorta sözleşme hukukuna dair kavramları ve sigorta sözleşmesinin işleyişinin şemalarla özümsenmesinin çok etkin bir öğrenme biçimi olduğu düşünülmektedir. Sigorta sözleşme hukuku organik ve güncel nitelikte bir alan olduğundan aktarımının ve öğrenilmesinin çağdaş ve günün ihtiyaçlarına uygun bir metotla ele alınması çok doğaldır.

Bu kitap hukuk fakültesi ve sigortacılık meslek yüksekokulu öğrencileri için sigorta hukukunun asli referans kaynaklarını pekiştirir nitelikte tali bir destek kaynaktır. Konuyu kavrama ve öğrenme sürecinde bir anahtar niteliğindedir. Bunun yanı sıra sigorta sözleşme hukukuna ilişkin bilgilerini tazelemek isteyen sigorta hukuku uygulamacıları açısından da tamamlayıcı nitelikte aktüel bir kaynaktır.

Konu Başlıkları
Sigorta Hukukunun Temel Kavramları
Sigorta Sözleşmesi
Tarafların Borç ve Yükümlülükleri
Özel Hükümler

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar