Sınır Dışı Ve İdari Gözetim

Yayınevi: Yetkin Yayınları
Yazar: AV. Hamdullah DEMİR
ISBN: 9786050507348
Stok Durumu: Stokta var
38,25 TL 45,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar AV. Hamdullah DEMİR
Baskı Tarihi 2020/12
Baskı Sayısı 1
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak
Sayfa Sayısı 183

Kitabın hazırlanmasında 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu(YUKK) ile YUKK Uygulama Yönetmeliği temel kaynak olmuştur. YUKK, 04.04.2013 tarihinde kabul edilmiş, 11 Nisan 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış ve bir yıl sonra da 11 Nisan 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.  Türk Yabancılar Hukuku bu kanun ile daha sistemli olmuş ve yasal zemine kavuşmuştur. Ancak Türkiye’nin ve dünyanın içinde bulunduğu hızlı gelişmeler sebebiyle kısa zamanda yapılan değişikliklere de bu kitapta değinilmiştir. 3/10/2016 tarihli ve 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve daha sonra 1/2/2018 tarihli ve 7070 sayılı Kanun, 6/12/2019 tarihli 7196 sayılı Kanun ile 6458 Sayılı YUKK’da yapılan önemli değişiklikler ve ek maddeler ile kitabın son hali hazırlanmıştır.

Bunlarla birlikte bu konuda çalışma yapan ve her sayfada atıfta bulunduğum değerli hocaların kitapları da bu kitabın hazırlanmasında yol gösterici olmuştur. Kitabın gözden geçirilmesinde katkılarından dolayı meslektaşım Av.Müslüm Yıldız’a ayrıca teşekkürlerimi sunarım. Muhakkak ki bu kitabın çok eksiği vardır ve tamamlanacak çok yeri vardır.  Siz değerli okuyucuların tavsiye ve önerileri ile bir sonraki baskının daha faydalı olacağından eminim.

Kitabın hazırlanış aşamasında dünyayı sarsan COVID-19 salgını, ülkelerin tüm sınır kapılarını dışarıya kapatmasına sebep olmuştur. Bu pandemi sürecinde ve sonrasında yeni değişiklikler ve düzenlemelerin olacağı aşikardır. Ancak güncel yasal düzenlemeler ışığında elinizdeki kitap hazırlanmıştır.

Kitabın yayına hazırlanmasında emeği geçen Yetkin Yayınevi’nin tüm emektarlarına teşekkürlerimi sunarım. Kitabın tüm okuyuculara faydalı olması temennisiyle.

Bülent Çiçekli, Yabancılar ve Mülteci Hukuku, Seçkin Yayınları, Ankara 2016

Nuray Ekşi, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Hukuku, Seçkin Yayınları, 2. Baskı, 

Vahit Doğan, Türk Yabancılar Hukuku, Savaş Yayınevi, Ankara 2016

Aysel Çelikel/Günseli Öztekin Gelgel, Yabancılar Hukuku, İstanbul 2012

Haluk Ulugöl, Suçluların Geri Verilmesi ve Siyasi Suç, Adil Yayınevi

Döndü Kuşçu, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Hükümleri Uyarınca Yabancıların Sınır Dışı Edilmeleri

Yabancılar ve uluslararası koruma kanunu hükümleri uyarınca yabancıların Türkiye’den sınır dışı edilmesi ,Gülüm Bayraktaroğlu ÖZÇELİK

Sınır dışı etme kararı ile ilgili idare mahkemesi kararlarının kesinliği, Prof. Dr. Cemil Güner

Göç İdaresi Genel Müdürlü resmi internet sayfası (https://www.goc.gov.tr/)

http://www.aihmiz.org.tr/files/03_Abdolkhani_Karimnia_Rapor_TR.pdf

6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı İncelemesi, Mülteci Hakları Derneği ( https://www.umhd.org.tr/wp-content/uploads/2019/ 11/kanun-tasla%C4%9F%C4%B1-incelemesi.pdf)


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.