Sermaye Piyasalarında Bağımsız Denetim Sözleşmeleri ve Sorumluluk

Yayınevi: Yetkin Yayınları
Yazar: Ercan URKAN
ISBN: 9786050500608
Stok Durumu: Stokta var
55,25 TL 65,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Ercan URKAN
Baskı Tarihi 2016/04
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

TM221
Sermaye Piyasalarında Bağımsız Denetim Sözleşmeleri ve Sorumluluk
Dr. Ercan URKAN
2016/04 Baskı, 436 Sayfa
ISBN 978-605-05-0060-8 

Çalışma konumuzun çerçevesini oluşturan sermaye piyasalarında bağımsız denetim bu piyasaya olan güvenin oluşumunda önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Halka açık anonim ortaklıkların yöneticileri tarafından hazırlanan finansal tablo ve raporların yatırımcılar tarafından güvenilir addedilebilmesi için bu tablo ve raporların ortaklık dışındaki kişilerce doğruluğunun test edilmesi gerekmektedir. Bu testi yapan mekanizma genel itibariyle bağımsız denetimdir.

Şüphesiz ki, bağımsız denetimin 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile halka kapalı anonim ortaklıklar bakımından da zorunlu hale getirilmesi bu konuyu daha da güncel ve merak uyandıran bir hale getirmiştir. Eski TTK döneminde uzun yıllar uygulanmış olan denetleme kurullarına nazaran bağımsız denetim konusu hukuk literatüründe ayrıntılı olarak incelenmemiştir.

Bağımsız denetim alanındaki gelişmişliğin sermaye piyasalarının gelişmişliği ile doğru orantılı olduğunu ve gelişmiş ülkelerdeki bağımsız denetim alanındaki mevzuat değişikliklerinin diğer ülkelere de hızla sirayet ettiğini görmekteyiz. Sermaye hareketinin günümüzdeki engellenemeyen hızlılığı, ortaklıkların finansal raporlama ve bunların denetlenmesi hususunda benzer bir terminolojiyi kullanmalarını gerektirmiştir. Gerek raporlama aşamasında gerek bunların denetimi aşamasındaki terminoloji birliği reel hayatta muhasebe ve denetim standartları olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda denetim standartları ile ilgilenmekle birlikte, bu standartların tamamının incelenmesi iddiasında da değiliz. Bu husus daha çok muhasebe/denetim alanındaki monografik çalışmaların konusunu teşkil edecek niteliği haizdir.

Çalışmamızda, bağımsız denetim ve sermaye piyasaları hakkında bilgi verilmesinin ardından bağımsız denetim sözleşmeleri ile bağımsız denetimden kaynaklanan hukuki sorumluluk hususu incelenmiştir. Bağımsız denetimin gelişkinliği, diğer hukuki müesseselerde olduğu gibi her zaman mevzuatın güncelliği ile ölçülmemektedir. Bu alandaki gelişkinlik, hukuki sorumluluğa ilişkin düzenlemelerin uygulamada karşılığının olmasıdır. TTK’daki değişiklik ile günümüze kadar pek incelenmemiş olan bu hususun doktrin ve Yargıtay tarafından da oluşturulacak içtihatlar ile geliştirileceğini ümit etmekteyiz.... (Önsöz'den)

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar