Uluslararası Ceza Mahkemesinin Devlet Egemenliğine Etkisi

Yayınevi: Adalet Yayınları
Yazar: Selcen ERDAL
ISBN: 9786053005032
33,30 TL 37,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Selcen ERDAL
Baskı Tarihi 2018/06
Baskı Sayısı 2
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

MH245
Uluslararası Ceza Mahkemesinin Devlet Egemenliğine Etkisi
Dr. Öğr. Üyesi Selcen ERDAL
2018/06 2. Baskı, 171 Sayfa 
ISBN 978-605-300-503-2

Egemenliğin bir devletin varlık koşulu olması ve bu sebeple taşıdığı büyük önem, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin bu açıdan incelenmesini de gerekli kılmaktadır. Belli bir coğrafi alan içerisinde meydana gelen bir uyuşmazlığın kesin olarak çözülebilmesi, egemen bir devlet olmanın yargı yetkisi bakımından ortaya çıkan temel göstergelerinden biridir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin devlet egemenliğine ne şekilde etki yaptığı hususunun tespiti önemli ve gereklidir.

Bu amaçla yapılan çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın "Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargı Yetkisi" başlığını taşıyan birinci bölümünde; uluslararası nitelikte bir ceza yargılamasına duyulan ihtiyacın gerekçeleri ortaya konularak; Uluslararası Ceza Mahkemesi kurulana dek yaşanan gelişmelerden söz edilerek ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kuruluş süreci ve yargı yetkisinin kapsamı ele alınmış.

"Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Devlet Egemenliği Yönünden İncelenmesi" başlıklı ikinci bölümde ise, devletin bir unsuru olarak egemenlik kavramı, tarihsel bir bakış açısıyla analiz edilerek, egemenliğin günümüzde yaşadığı dönüşüm üzerinde durulmuş ve Uluslararası Ceza Mahkemesi ve mahkemenin yargı yetkisinin işleyişi, devlet egemenliği yönünden değerlendirilmiş.

(Girişten)

Konu Başlıkları

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargı Yetkisi
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Devlet Egemenliği Yönünden İncelenmesi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar