Uzak Doğu'da Arabuluculuk Anlayışı ile Türk Hukuk Sisteminde Arabuluculuk Kurumuna Genel Bir Bakış

Yayınevi: Oniki Levha Yayınları
Yazar: Seda ÖZMUMCU
ISBN: 978-605-4687-90-9
Stok Durumu: Tükendi
45,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Seda ÖZMUMCU
Baskı Tarihi 2012/06
Baskı Sayısı 3
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

UH164
Uzak Doğu'da Arabuluculuk Anlayışı ile Türk Hukuk Sisteminde Arabuluculuk Kurumuna Genel Bir Bakış
Yard. Doç. Dr. Seda ÖZMUMCU
2013/04 3. Baskı, XXVI+500 Sayfa  
ISBN 978-605-4687-90-9

Çalışmamızın bir önceki basımı henüz 6352 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ve Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği kabul edilmeden önce yapılmıştır. Dolayısıyla bu kanunlaşmayı takiben yeni basımı zorunluluğu doğmuştur. (3. Baskı Önsöz'den)

Alternatif uyuşmazlık çözümlerinde çok sayıda kültürel ve sosyal ayrıntılar bulunmaktadır. Uyuşmazlık çözümünde sonuca doğru giden her aşamada sağlam bir sistemi meydana getirmek için, bu ayrıntılar büyük önem taşımaktadır. Çünkü uyuşmazlıkların çözümü var oldukları kültürel çevre içinde şekillenmektedir.

Bu bakımdan Uzak Doğu ülkeleri uyuşmazlık çözümü şekillerini geliştirmede, farklı kültürel özellikler ve usuller kullanmaları nedeniyle Uzak Doğu ve Batı toplumları arasında bize karşılaştırma yapma imkanını sunmaktadır. Uzak Doğu ülkelerinin belli kültürel değerlerin sonucu olarak, daha fazla uyuşmazlık çözümü mekanizmalarına sahip oldukları görülmektedir. Bu konuda özellikle Çin, Japonya ve Kore birlikte gruplandırılan ülkeler içinde yer almaktadır. Bu üç ülke uyuşmazlık çözümü için güçlü ulusal formlar geliştirmiştir. Bu ülkelerin her üçü de yüzyıllarca süren tarihi ve kültürel geleneklerin çarpıcı bir sonucu olarak, Konfüçyüs'ün uyum, sosyal düzeni koruma ve uzlaşmaya varma öğretilerinden derin bir şekilde etkilenmiştir. Çalışmamızın konusu, alternatif uyuşmazlık çözümleri kapsamında bu ülkelerin geleneksel arabuluculuktan modern arabuluculuk yöntemlerine geçiş süreçlerini tanıtmayı ve bu şekilde dünyadaki arabuluculuk sistemleri arasında bir köprü kurup, bağlantı sağlamayı amaçlamaktadır. (2. Baskı Önsözü'nden)

Kitabın Konu Başlıkları

  • Uzak Doğu’da Arabuluculuğun Tarihi Kökleri
  • Uzak Doğu’da Uyuşmazlık Çözümünde Arabuluculuk Yöntemleri
  • Türk Hukukunda Hukuki Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Etiketler: arabuluculuk
İlgili Yayınlar