Yeni Başkanlık Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

Yayınevi: Seçkin Yayınları
Yazar: Yasin SÖYLER
ISBN: 978-975-02-5008-8
Stok Durumu: Stokta var
69,50 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Yasin SÖYLER
Baskı Tarihi 2018/09
Baskı Sayısı 1
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

Yeni Başkanlık Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

Dr.Yasin SÖYLER

2018/09 1.Baskı,271 Sayfa

ISBN 978-975-02-5008-8

Yeni hükümet sistemi ile birlikte Türk siyasi yaşantısında yeni bir evreye geçilmiş, bu sistem birçok yeniliği beraberinde getirmiştir. Yeni sistemin belki de üzerinde en çok etki doğurduğu alanlardan biri hukuk düzenine ilişkin konular olmuştur. Böylesine geniş bir değişim süreci içerisinde Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin hukuksal konumu daha özel bir ilgi alanı oluşturmaktadır. 

Henüz yeni sistem yürürlüğe girmeden önce Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hakkında başlamış olan hararetli tartışmalar, sistemin yürürlüğe girmesi ile birlikte daha da yoğunluk kazanmıştır. Bu tartışmalar içerisinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin ifade ettiği hukuki anlamın doğru bir şekilde ortaya konulması oldukça önemlidir. Literatürde genellikle Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin, olan hukuk açısından ifade ettiği anlam ile olması gereken hukuk açısından ifade ettiği anlam arasında ciddi bir kargaşa kendisini göstermektedir. 

Kitapta, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin hukuki rejimi mümkün olduğunca siyasi yaklaşımlardan ari olarak hukuk biliminin ortaya koyduğu veriler ekseninde değerlendirilerek, bu aşamadan sonra Cumhurbaşkanlığı kararnamesi sisteminin demokratik hukuk devleti ilkesine uygunluğu tartışılmıştır. 

Yeni Başkanlık Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi sisteminin benzerlikleri, farkları ve işleyiş usulu konuları kitapta şematik görsellerle birlikte anlatılmaktadır. 

Konu Başlıkları

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi
Kanun
Cumhurbaşkanlığı Yönetmeliği
Amerikan Başkanlık Kararnamesi (Executive Order)

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar