Yükseköğretim Ceza ve Disiplin Soruşturması

Yayınevi: Seçkin Yayınları
Yazar: Bahattin DUMAN
ISBN: 9789750268298
117,00 TL 130,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Bahattin DUMAN
Baskı Tarihi 2021/04
Baskı Sayısı 7
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak
Sayfa Sayısı 554

Yükseköğretim üst kuruluşları ile yükseköğretim kurumlarının yönetici, öğretim elemanı ve memurlarının görevlerinin genel idareden farklı özellikler taşıması, bunlara ilişkin adli ve idari soruşturma kurallarının da farklı olmasına yol açmıştır. Diğer taraftan yükseköğretim öğrencilerinin öğrencilik sırasında işleyeceği disiplin suçları ve bunlara verilecek cezalar ayrı bir düzenlemeye tabi tutulmuştur.

Kitapta; yükseköğretimdeki ceza ve disiplin soruşturmasına ilişkin mevzuat, yargı kararları, açıklama ve örneklerle desteklenerek verilmiş, böylece hem yetkili amir ve soruşturmacıların yapacağı işlemlere, hem de hakkında işlem yapılan kişilerin bu konuda tabi olduğu yükümlülükler ile kullanacakları haklara açıklık getirilmiştir.

Son baskıdan bu yana geçen sürede yükseköğretim ceza ve disiplin soruşturmasına ilişkin mevzuatta köklü değişikler yapılarak, disiplin işleri 2547 sayılı Kanun'un 53. maddesine ek olarak getirilen maddelerle tümüyle kanunla düzenlenmiştir. Adli ceza soruşturmasında, soruşturma öncesi inceleme yapabilme imkanı getirilirken; kapsam ve istisnalar ile atıf hükümlerinde değişikliğe gidilmiştir. Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'nde yargı kararları sonucu ciddi değişiklikler yapılmıştır. Yeni baskıda, bu yenilik ve değişiklikler ile konuya ilişkin yargı kararlarına güncel haliyle yer verilmiştir. Ulaşımda kolaylık sağlamak üzere yargı kararlarına konu başlığı eklenmiştir. Açıklamalar da söz konusu güncel hukuki durum ışığında tümüyle gözden geçirilmiş ve genişletilmiştir. Örnekler de aynı yönde güncellenmiş ve bazı eklemeler yapılmıştır.

Alanında tek rehber olan kitap, tüm ilgililerinin elinin altında bulunması gereken bir çalışmadır.

Konu Başlıkları
Temel İlkeler ve Mevzuat
Yükseköğretimde Soruşturma
Örnekler

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar