Uzlaştırmacı Sınavına Hazırlık Kitabı

Yayınevi: Savaş Kitabevi
Yazar: Timuçin KÖPRÜLÜ
ISBN: 9789757197645
76,50 TL 85,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Timuçin KÖPRÜLÜ
Baskı Tarihi 2020/03
Baskı Sayısı 1
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

Uzlaştırmacı Sınavına Hazırlık Kitabı

Yrd. Doç. Dr. Timuçin KÖPRÜLÜ

2020/03 1. Baskı, 264 Sayfa

ISBN 978-975-7197-64-5

Özet Konu Anlatımı

Test Soruları

İlgili Kanunlar ve Yönetmelikler

 

İçindekiler

 

Genel Olarak Ceza Muhakemesinin İşleyişi

Onarıcı Adalet Kurumu Olarak Uzlaştırma Ve Uzlaştırma  Sürecinin Genel İşleyişi

 

Bölüm I

Onarıcı Adalet Kavramı Ve Uygulamaları

 

Bölüm II

Türk Hukukunda Uzlaştırma

 

Bölüm III

Uzlaştırmacı Olmanın Şartları Ve Uzlaştırmacının Uyması Gereken Etik İlkeler

 

Testler

Test Sorularının Cevapları

Uzlaştırma Yönetmeliği’nde Süreler

Sözlük

Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği

2020 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi

Ceza Muhakemesi Kanununda Uzlaştırmayla İlgili Hükümler

Türk Ceza Kanununda Uzlaştırmayla Bağlantılı Hükümler

Mevzuatta Uzlaşmaya İlişkin Diğer Hükümler

Uzlaştırma Kapsamına Giren Suç Listesi

 

 

 

ÖNSÖZ

 

    5 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği ile Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 253 vd maddelerinde yer alan bir onarıcı adalet kurumu olan uzlaşma yeni bir evreye taşınmış oldu.  Bu Yönetmelik ile uzlaştırmacıların nitelikleri, eğitimi, sınavı, görev ve sorumlulukları, denetimi, eğitim verecek kişi, kurum ve kuruluşların nitelikleri ve denetimleri ile uzlaştırmacı sicili, uzlaştırmacılar ve eğitim kurumlarının listelerinin düzenlenmesi, Cumhuriyet başsavcılığı bünyesinde kurulan uzlaştırma bürolarının çalışma usul ve esasları, uzlaştırma teklifi ile müzakere usulü, uzlaştırma anlaşması ve raporda yer alacak konular ile uygulamaya dair diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

 

    Yönetmelik uyarınca eğitim verecek kurumlar belirlendikten sonra 2017’de ilk uzlaştırmacı eğitimleri başladı. Görev aldığım eğitimlerde yüzlerce uzlaştırmacı adayına eğitim verdim. İkinci dönem uzlaştırmacı eğitimlerinde de görevim devam etti. Bu eğitimler sırasında kurumun varlık nedeninden uygulanmasına ve karşılaşılan sorunlara ilişkin öğrencilerimle verimli teorik tartışmalar yaşadık; uygulama eğitimlerinde de hem çok şey öğrendik hem de çok eğlendik. Buradan hepsine selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

 

    Eğitimler sırasında hazırladığım kısa notları ve soruları bir kitap haline getirme düşüncem vardı. Savaş Yayınevi’nden böyle bir teklif geldiğinde de kabul ederek çalışmalara başladım. Öncelikle hukukçu olmayan uzlaştırmacı adayları için ceza muhakemesi sürecinin nasıl işlediğine dair kısa bir bilgi notunun gerekli olduğunu düşünerek kitabın başında yer almasını uygun gördüm. Daha sonra eğitimlerde kullandığım konu özetlerini kitaba ekledim. Sınav kapsamında yer alan konulardan 400 tane özgün test sorusuyla birlikte kitabın sonunda uzlaştırma müessesi ile bağlantılı ufak bir de sözlük ve uzlaştırmaya tabi suçların listesi eklenmiştir. Bahsi geçen test soruları Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan ve konuyla ilgili çalışan değerli meslektaşlarım tarafından hazırlanan “Ceza Muhakemesi Hukukunda Uzlaştırma Eğitim Kitabı” ve ilgili mevzuat esas alınarak hazırlanmıştır.


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar