İnternet Ortamında Kişilik Haklarının İhlâli ve Korunması

Yayınevi: Adalet Yayınları
Yazar: Habip OĞUZ
ISBN: 9786055263195
Stok Durumu: Tükendi
31,50 TL 35,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Habip OĞUZ

HY903
İnternet Ortamında Kişilik Haklarının İhlâli ve Korunması
Habip OĞUZ
2012/05 2.Baskı, XXVI+244 Sayfa
ISBN 978-605-5263-19-5

Günümüzün en etkili ve yaygın iletişim, haber verme, bilgiye ulaşma aracı internettir. İnternet kullanıcılığı toplumun her kesimine yayılmış ve insanların yaşamını şekillendirir hale gelmiştir. Hatta öyle ki, güne başlarken, gün içinde ve günü bitirirken interneti kullanan, aynı evde yaşadığı eşiyle bile internet üzerinden anlaşan, sanal ortamda çiftçilik yapan insanlar da vardır. Kişinin doğuştan sahip olduğu, devredilemeyen, haczedilemeyen, miras yolu ile intikali mümkün olmayan haklara kişilik hakları denir. Kişiyi kişi yapan ve diğer kişilerle bir araya geldiğinde konumunu ve saygınlığını belirleyen bu haklar son derece önemlidir. Bu haklara yapılan saldırılar karşısında hızlı ve etkin korumanın sağlanması hukukun ve bu bağlamda da devletin en önemli görevlerinden birini oluşturmaktadır.
Kişilik hakları ihlallerinin internet ortamında olması, zararın büyümesine ve kişi üzerinde derin etkiler bırakmasına yol açmaktadır. 
Şöyle ki, son günlerde çarpıcı örnekleriyle de karşılaştığımız gibi, internetin hızı ve geniş kitlelere yayılması saldırganların, kişileri ve kamuoyunu manipüle etmelerini kolaylaştırmaktadır. Bu noktada da, mevcut düzenlemelerin ihtiyaçlara tam olarak cevap veremediği ortaya çıkmaktadır.

Kitabın ilk baskısından bu yana geçen kısa sürede Borçlar Kanunu başta olmak üzere HUMK, TTK ve Radyo – Televizyon Kanunu baştan sona yenilenmiştir.

Kitabın güncellenen bu ikinci baskısında değişikler üzerinde titizlikle durulmuş olup bazı yerlerde ilgili konu yeni kanun hükümlerine göre anlatılırken bazı yerlerde de eski kanun – yeni kanun karşılaştırması yapılmıştır. Böylece konular farklı yönleriyle irdelenmeye çalışılmıştır.

Kitabın Konu Başlıkları

  • Temel Kavramlar
  • İnternet Ortamı ve İnternet Ortamında Gerçekleştirilen Kişilik Hakkı İhlalleri
  • İnternet Ortamında Kişilik Hakkı İhlallerinin Sonuçları

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar