Tebligat Hukuku

Yayınevi: Seçkin Yayınları
Yazar: Hakan ALBAYRAK
ISBN: 9789750280641
229,50 TL 255,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Hakan ALBAYRAK
Baskı Tarihi 2022/10
Baskı Sayısı 2
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak
Sayfa Sayısı 304

Tebligat hukukuna ilişkin mevzuatımızda önemli bazı değişiklikler olmuştur. 15.03.2018 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan ve 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren 7101 sayılı İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile elektronik tebligatın uygulama alanını genişleten düzenlemeler yapılmış ve bu kapsamda Ulusal Tebligat Sistemi kurularak ayrıntılar yönetmelik ile düzenlenmiştir. Bu çerçevede elektronik tebligatın nasıl yapılacağı, 06.12.2018 tarihinde yayımlanan Elektronik Tebligat Yönetmeliği'nde düzenlenmiştir. Söz konusu değişikliklerin sonuçları yargı kararları ve doktrin görüşleri doğrultusunda incelenmeye çalışılmıştır.

Tebligat hukuku, hukuk fakültelerinde, adalet meslek yüksekokullarında, açık öğretim fakültelerinde bir ders olarak okutulmaktadır. Özellikle son dönemde tebligat hukukuna ilişkin ders kitabı sayısında bir artış yaşanmaya başlamıştır. Bu nedenle bu kitap sadece ders kitabı niteliğinde düşünülmemiştir. Bunun yanında tebligat hukukuna ilişkin bazı tartışmalı konulara ilişkin olarak yargı kararları ve görüşlere de yer verilerek buna ilişkin yazarın görüşleri ve çözüm önerileri de sunulmaya çalışılmıştır. Böylece kitabın uygulamacılar ve teori bakımından da faydalı olabilmesi amaçlanmıştır.

Bunun yanında aranılan konuların ve ilgili kanun maddelerinin kolaylıkla bulunabilmelerini sağlamak için "Kavramlara Göre Arama Cetveli" ile "Tebligat Kanunu Hükümlerine Göre Arama Cetveli" konulmuştur. Ayrıca kitabın sonunda tebligat mevzuatı hükümleri eklenmiştir.

Konu Başlıkları
Tebligat ve İlgili Diğer Kavramlar ve Tebligatın Önemi
Tebligat Mevzuatı, Hukuki Niteliği, Uygulama Alanı ve Tebligat Türleri
Tebligatın Yapılacağı Zaman ve Sürelerin Hesaplanması
Tebligatın Yapılacağı Kişiler
Tebliğ İmkânsızlığı ve Tebellüğden İmtina
Tebligatın Yapılacağı Yer
Usulsüz Tebliği
Tebligat Evrakı
Tebliğ Masrafı
Cezai Hükümler
Tebligatla İlgili Mevzuat

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar