Hukuk Muhakemeleri Kanunu Yorumu

Yayınevi: Yetkin Yayınları
Yazar: Ömer Uğur GENÇCAN
ISBN: 9789754647655
637,50 TL 750,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Ömer Uğur GENÇCAN
Baskı Tarihi 2013/11
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Sert Kapak (İplik Dikiş)

UH200
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu Yorumu
(Bilimsel Açıklama – Son İçtihatlar)
Ömer Uğur GENÇCAN
2013/11 Baskı, 1518 Sayfa Ciltli
ISBN 978-975-464-765-5

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nu belki de en kapsamlı şekilde inceleyen ve uygulayan Yargıtay İkinci Hukuk Dairesinde yirmi beş yıldır (evet, yirmi beş yıldır!) aralıksız görev yapıyorum.

Hukuk muhakemesini ilgilendiren binlerce (evet, binlerce!) dava dosyasını bizzat okudum ve binlerce (evet, binlerce!) Yargıtay ilamını bizzat yazdım.

Yayın önceliği verdiğim maddi hukuka ilişkin eserlerim sebebiyle üzülerek ifade etmeliyim ki ısrarla istenilen uygulayıcılara yönelik usul hukukuna yönelik bu kitabı yazabilmem bugünü buldu.

Kitap-dostlarımın bildiği üzere bugüne kadar maddi hukuka ilişkin yayınladığım çok sayıda eser bünyesinde usul hükümleri ile ilgili bölüm açarak usul hukukuna ilişkin açıklamalarda bulunarak örnek içtihatları da yayınladım.

Yayınlama mutluluğu ve huzuru bulduğum bu eser ile 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nu MADDE OLARAK yorumlama fırsatını buldum.

Anlatım düzeni HMK MADDE SIRALAMASINA GÖRE gerçekleştirilmiştir.

Bu eserde, madde metni, hükümet gerekçesi ve gerekçe içindeki sözler birebir aktarılarak ve daha önceki eserlerde ve eserlerimde yayınlanmış içtihatları tekrar yayınlayarak kitabın hantallaşması yoluna gidilmemiştir. Eserin bünyesine ezici çoğunlukla ilk kez yayınlanan 2012 ve 2013 yılı içtihatları alınmıştır.

Hukuk muhakemesi içtihatlarının kökleşmesi uzun yıllara ihtiyaç göstermektedir. Hukuk muhakemesinde oybirliği oluşturmayan konularda zorunlu olarak kendi düşüncemi ifade etmiş isem de şu an için gerçekleşen Yargıtay uygulamasına da var olduğu ölçüde işaret ettim. Yargıtay uygulamasının da zamanla değiştiği herkesin bilgisi dahilindedir. Gerçekleşecek değişiklikleri de Allah izin verirse  en kısa süre içinde yayınlayacağım yeni baskılarda sizlere aktarmak arzusundayım.... (ÖNSÖZ YERİNE'den)

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar