Ceza Avukatının Rehberi

Yayınevi: Adalet Yayınları
Yazar: Mustafa ALBAYRAK
ISBN: 9786055263423
Stok Durumu: Tükendi
63,00 TL 70,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Mustafa ALBAYRAK

CH737
Ceza Avukatının Rehberi
2013 Yılı Ajandası İlaveli (Pratik Bilgiler)
Mustafa ALBAYRAK
2012/07 Baskı, VIII+340 Sayfa
ISBN 978-605-5263-42-3

Ceza Avukatının Rehberi adlı uygulamaya dönük çalışmanın amacı; Ceza yargılamasında asıl olan "sözlü" savunma olmakla beraber "yazılı" savunmanın da bir o kadar kalıcılığını vurgu yapılmakta, Bu konu çeçevesinde Avukatlara hukuk dilinde bilgiyi sunmalarında yarar, fayda sağlaması ve rehber olması amaçlanmaktadır. Ayrıca pratik bilgilerin dışında 2013 Yılı Ajandası İlavelidir.

1- Yargı Görevi Yapan Ceza Avukatı
a) Soruşturma Evresinde Müşteki Mağdur Vekili Olarak Avukat
b) Kovuşturma Evresinde Müşteki-Katılan Vekili Olarak Avukat
c) Soruşturma Evresinde Şüpheli Müdafi Olarak Avukat
d) Kovuşturma Aşamasında Sanık Müdafi Olarak Avukat
e) Kanun Yolu Aşamasında Avukat
f) Temyiz Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
g) Ceza Yargılamasına Vekil veya Müdafi Olarak Katılan Avukatın Bilmesi Gereken Süreler
2- TCK Alfabetik Fihristi
3- CMK Alfabetik Fihristi
4- Soru Cevapla CMK’da İspat Aracı Deliller
5- Soru-Cevapla CMK’da Tanıklık
6- Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat
7- Genç Avukatlarla Gizli Konuşmalar
8- Avukatlık Meslek Kuralları
9- Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi (2012)
10- Yargıtay Üyeleri Listesi
11- Takvimler (2012, 2013, 2014, 2015)
12- Usul Kanunlarındaki Parasal Sınırlar
13- Kanun Yolu Harçları (İtiraz, İstinaf, Temyiz)
14- 2013 Yılı Ajandası

Niçin bu kitap?
Bilindiği gibi daha önce yayınladığımız TCK (Öz Kitap) ve CMK (Öz Kitap) kitaplarımız, hukukçularımızca beğenilen ve faydalanılan çalışmalarımız olmuşlardı. Bu kitapların okuyucuları arasında Avukatlarımız büyük bir oranı oluşturmaktadır. Kitaplarımızda hâkim ve savcılara bilgi vermemiz yanında kendimizin ve meslektaşlarımızın tecrübelerimizden derlediğimiz tavsiyelerimiz de olmuştur. Örnek olarak; Hâkimlere Mektuplar, Genç hâkim-savcılara tavsiyeler bölümleri gibi. Aynı tavsiyelerimizi yine -Genç avukatlarla gizli konuşmalar- bölümü ile de avukatlarımız için de yapmıştık.
Bir kısım avukat okuyucularımız yoğun iş koşuşturmacası karşısında yeni ceza adalet sistemimizin önemli bazı uygulamalarını kaçırdıklarını, bu konuda kendilerine pratik olarak faydalı olacak TCK Öz Kitap ve CMK Öz kitap benzeri el kitabı şeklinde bir çalışma yapmamızı arzuladıklarını dile getirmişlerdir. Her seferinde bu konunun işin uzmanları ve mesleğin duayenleri tarafından yapıldığını belirtmemize rağmen birçok alanda bu temennilerini yenilemişlerdir. Bu arzu ve isteklerden hareketle bu çalışmamızı hazırlamaya başladık, sonunda bu kitap ortaya çıktı.
Çalışmamız son aşamaya gelince çalışmamıza isimlendirmeyi nasıl yapalım diye düşünmeye başladık. Bunlar arasında; Ceza Avukatının El Kitabı, Başarılı Ceza Avukatı El Rehberi, Avukatlar İçin Özet Kitap, Ceza Yargılamasında Avukat, Duruşma Beklerken Zamanı Değerlendirme Kitabı vb. gibi. Evet, bu isimlendirmelerden birçoğu aklımızdan geçti ve belki de bunlardan en ilginç olanı -Duruşma beklerken zamanı değerlendirme kitabı- Bu ismi niçin telaffuz ettiğimizi avukat okuyucular hemen anlamışlardır. Hâkimler olarak sizlere saat 09. 00’da duruşma saati bildirmemize rağmen bazen sizleri bir veya iki saat beklettiğimiz zamanlar oluyor. Kusurun hepsi bize ait olmasa bile sizlerde bu zamanınızı elinizdeki bu çalışma ile değerlendirebilir, yoğun işleriniz arasında yeni ceza sistemimizle ilgili belli başlı konuları tekrarlamış olursunuz.
Kitabın daha güzel olması okuyucuların beğeni ve eleştirileri ile mümkün olacaktır. Bunun için kitaptan faydalanan hukukçularımızın düşünceleri bizim için önem arz etmektedir. Bundan hareketle tenkitlerinizi, önerilerinizi bekler faydalı olmasını dilerim.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar