İddianame ve İddianamenin İadesi

Yayınevi: Adalet Yayınları
Yazar: Ali Burak UĞUR
ISBN: 9786053004226
252,00 TL 280,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Ali Burak UĞUR
Baskı Tarihi 2018/03
Baskı Sayısı 1
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak
Açıklamalı İçtihatlı
İddianame ve İddianamenin İadesi
Ali Burak UĞUR
2018/03 1.Baskı, 299 Sayfa
ISBN 978-605-300-422-6
Çalışmanın konusunu kamu davasını açan belge olan iddianame ve iddianamenin iadesi oluşturmaktadır. İddianamede yer alması ve yer almaması gereken hususların neler olması gerektiği Yargıtay kararları ve kanun hükümleri gereğince ortaya konulmuştur. Cumhuriyet savcısının düzenlediği iddianamenin mahkeme tarafından kabul veya iadesi incelenmiş. İddianamenin iadesinin hangi hallerde mümkün olduğu, iade üzerine Cumhuriyet savcısının nasıl hareket etmesi gerektiği, iade kararına karşı başvurulacak kanun yolunun ne olduğu açıklanmaya çalışılmış.
Çalışma da CMK'nın ilgili maddeleri çerçevesinde iddianame ve iddianamenin iadesi ile ilgili kavram ve kurumlar incelenerek, uygulamada bu kavram ve kurumların nasıl uygulandığı hususu üzerinde de durulmuş. Yeri geldiği zaman Yargıtay'ın konuya ilişkin kararlarına yer verilmiş. Böylelikle yüksek yargının konuya bakış açısı bu suretle ortaya konulmuş.
Kamu davasının hazırlanması aşamasında toplanan delillerin ne kadarının iddianameye yansıtılması gerektiği, özellikle özel hayata ilişkin bilgilerin ne kadarına iddianamede yer verilmesi gerektiği, toplanan deliller üzerine olayda hukuka uygunluk nedeni olduğunu düşünen savcının iddianame düzenlemesi gerekip gerekmediği, ek iddianame düzenlenmesi ve ek savunma arasındaki farklar gibi uygulamada da tereddüt yaratan konulara da çözüm bulunmaya çalışılmış.
(Önsözden)
Konu Başlıkları
İddianame
İddianamenin Mahkeme Tarafından Kabulü
İddianamenin İadesi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.