Askeri Disiplin Hukuku

Yayınevi: Oniki Levha Yayınları
Yazar: Gökhan Yaşar DURAN
ISBN: 9786055373702
Stok Durumu: Stokta var
50,00 TL 55,56 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Gökhan Yaşar DURAN, Gökhan Yaşar DURAN
Baskı Tarihi 2012/04
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

CH724
Askeri Disiplin Hukuku
Dr. Gökhan Yaşar DURAN
2012/04 Baskı, XXX+584 Sayfa
ISBN 978-605-5373-70-2

Askeri disiplin cezalarının, kamu personeli disiplin hukukundaki sivil personele uygulanan yaptırımlardan çok daha ağır disiplin yaptırımları içermesi, hattı oda hapsi gibi hürriyeti bağlayıcı cezalar öngörmesi, bu cezanın hakim bağımsızlığı ve teminatından yoksun disiplin amirleri tarafından verilmesi; doktrinde tartışılmış, Anayasa Mahkemesi kararlarında ve son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava konusu olmuştur.

Bu durum askeri disiplin hukukunda ivedi olarak bir değişiklik yapılması zorunlu hale getirmektedir. Ancak bu değişiklikler yapılırken, “hukuk sistemi tamamen değiştirecek o güne kadar ki kazanımları yok edecek ve yeni bir sistem kuracak değişikliklere gidilmemelidir. Bu türden “sil baştan değişiklikler” yapısal politik değişen veya yeni kurulan devletlerde söz konusu olabilir”

Kitaptaki konular; doktrindeki görüşler, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile birlikte ele alınmıştır. Askeri disiplin hukuk sisteminde yapılacak değişikliklere ilişkin değerlendirmeler, konular anlatılırken açıklanmış olup, bu konu hakkında bilgi edinmek isteyen okurlara yarar sağlıyacaktır.

Kitabın Konu Başlıkları

  • Askeri Disiplin Hukuku Kavram ve Kaynakları Askeri Şahısların Ödev ve Sorumlulukları
  • Askeri Disiplin Hukukunun Uygulama Alanı
  • Askeri Disiplin Hukukunun Niteliği
  • Askeri Disiplini Bozan Eylemler
  • Askeri Disiplin Hukukunda Disiplin Cezası Verebilen Makamlar Askeri Disiplin Cezaları Disiplin Cezalarına İlişkin İlkeler ve Genel Esaslar Yargı Yolu Güvencesi

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar