Genel Muhasebe - Tekdüzen Muhasebe Sistemi ile Uyumlu

Yayınevi: Yetkin Yayınları
Yazar: Cihat KARTAL - M. Serdar ATAY
ISBN: 9789754647037
Stok Durumu: Tükendi
170,00 TL 200,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Cihat KARTAL, M. Serdar ATAY
Baskı Tarihi 2013/01
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

MU141
Genel Muhasebe - Tekdüzen Muhasebe Sistemi ile Uyumlu
(KPSS, SPK, SMMM, Bankacılık, İç Denetçilik Müfettişlik ve Uzmanlık Sınavlarına Hazırlık)
Yrd. Doç. Dr. Cihat KARTAL - Yrd. Doç. Dr. M. Serdar ATAY
2013/01 Baskı, 414 Sayfa
ISBN 978-975-464-703-7

Muhasebe eğitimi alan yüksek öğretim öğrencileri ile mesleki ve mesleki seçme sınavlarına hazırlık yapanlar için hazırlanan bu kitap, temel muhasebe bilgileri ile "Tek Düzen Hesap Planı" çerçevesinde uygulamalı olarak hesapları tanıtmayı amaçlamaktadır.

Üç temel bölümden meydana gelen kitabımızın birinci bölümünde; işletme ve muhasebe ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde, muhasebe sistemine uygun sıralı bir anlatımla temel konular açıklanmıştır. Muhasebe sisteminde kullanılan defterler ve ispat edici belgeler örnekleriyle tanıtılmış, hesap ve mali işlem konuları ile mali tabloların akabinde temel muhasebe süreci, vergi türleri ve beyannameler açıklanmıştır. Anlatım ve uygulamalarda muhasebenin kuramsal yapısı çift taraflı kayıt esası üzerine kurulmuştur.

Kitabımızın ikinci bölümünü bilanço ve gelir tablosu hesapları oluşturmaktadır. Hesap aktarımları "Tek Düzen Hesap Planı" sistematiği içinde yapılmıştır. Üçüncü ve son bölüm maliyet hesapları ile nazım hesaplardan oluşmaktadır. Hesapların açıklamalarında, 5024 sayılı kanunla yürürlüğe giren enflasyon muhasebesi uygulamalarında kullanılan hesaplara da yer verilmekle beraber TMS/TFRS hükümleri çerçevesinde eklenen ve kaldırılan hesaplar dikkate alınarak TDHP' nin gerçeğe daha uygun olacak şekilde yansıtılmasına dikkat edilmiştir. Örnek uygulamalarda yeni TTK'nun ilgili maddeleri göz önünde tutulmuştur. (Önsözden)


Kitabın Konu Başlıkları

  • İşletme ve muhasebe ile ilgili genel konular
  • Mali Tablolarda yer alan hesaplar
  • Maliyet hesapları ve nazım hesaplar

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar