Sözleşmelerde Amacın Gerçekleşmesi - Çökmesi ve Boşa Çıkması

Yayınevi: Yetkin Yayınları
Yazar: Ferhat CANBOLAT
ISBN: 9789754646191
Stok Durumu: Tükendi
35,70 TL 42,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Ferhat CANBOLAT
Baskı Tarihi 2012/07
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

BH289
Sözleşmelerde Amacın Gerçekleşmesi - Çökmesi ve Boşa Çıkması
Yrd. Doç. Dr. Ferhat CANBOLAT
2012/07 Baskı, 292 Sayfa
ISBN 978-975-464-619-1

Kitap üç bölümden oluşmaktadır

İlk bölümünde amaç kavramı ve amacın sözleşme içeriğine dahil olması ele alınacaktır. Burada öncelikle amaç kavramı, amacın irade ve saik ile ilişkisi, hukuki işlemler bakımından ve bu çerçevede sözleşme bakımından amaç kavramı, sözleşmede tarafların ortak amacının bulunup bulunmadığı ve tarafların amacının hukuki bakımdan dikkate alınıp alınmayacağı sorunları inceleme konusu yapılacaktır. İlk bölümde ayrıca taraf amacına ilişkin ayırımlar bakımından asıl amacın ve kullanım amacının sözleşme içeriğine dahil olması ele alınacaktır.

İkinci bölümü, sözleşmelerde amacın gerçekleşmesi ve çökmesidir. Bu bölümde öncelikle "amacın gerçekleşmesi" ve "amacın çökmesi" kavramları açıklanacaktır. İkinci olarak imkânsızlığın konusu olarak amacın gerçekleşmesi ve amacın çökmesi ile imkânsızlığa ilişkin kanun hükümlerinin bu durumlara uygulanmasına ilişkin sorunlar ele alınacaktır.

Üçüncü bölüm ise, amacın boşa çıkmasıdır. Bu bölümde ilk olarak, "amacın boşa çıkması" kavramı ve bu kavramın, "amacın gerçekleşmesi" ile "amacın çökmesi" kavramlarından farkı açıklanacaktır. İkinci olarak amacın boşa çıkması durumunda uygulanacak hükümler inceleme konusu yapılacaktır. Bu bağlamda amacın boşa çıkmasının, clausula rebus sic stantibus öğretisi, temel hatası, işlem temelinin çökmesi öğretisi, sonraki imkânsızlık, Türk Medeni Kanun'unun ikinci maddesi (dürüstlük kuralı ve hakkın kötüye kullanılması) ve sözleşme boşluğu konuları ile ilişkisi ve bunlara ilişkin düzenlemelerin uygulama alanı bulup bulmayacağı sorunları ele alınacaktır. Üçüncü bölümde son olarak amacın boşa çıkmasının hukuki sonuçları incelenecektir.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Etiketler: sözleşmeler
İlgili Yayınlar