Anayasal Devlette Meşruiyet

Yayınevi: Yetkin Yayınları
Yazar: Meltem DİKMEN CANİKLİOĞLU
ISBN: 978-975-464-549-1
Stok Durumu: Stokta var
37,80 TL 42,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Meltem DİKMEN CANİKLİOĞLU
Baskı Tarihi 2010
Cilt Karton kapak

AH125
Anayasal Devlette Meşruiyet
Meltem DİKMEN CANİKLİOĞLU
2010 Baskı, 332 Sayfa
ISBN 978-975-464-549-1

Bu çalışmada, hukuk ve siyaset felsefesinin, siyaset biliminin ve anayasa hukukunun kesiştiği alandan, devletli bir toplumda yöneten-yönetilen ilişkisinin çağrıştırdığı tüm malzemeyi toplayıp, meşru bir demokrasi ve hukuk sisteminin kurulması ve sürdürülmesindeki rollerini araştırdık.

Anayasal devlet, çeşitli kaynaklarda "hukuk devleti" olarak da ifade edilmektedir. Yakın ilişki içinde oldukları gerçeğine rağmen, bu iki kavramı ve bu iki devlet yapılanmasını özdeşleştirebilmek için, öncelikle anayasal devlette hukuk devletini gören bakışın nedenlerini anlamak zorundayız.

Anayasal devlet, görev ve yetkilerinin çerçevesi, anayasacılık amaç, ilke ve tekniklerine uygun olarak oluşturulan anayasası ile çizilmiş bir devlettir. Anayasa bazen belli bir metin, bazen de metinler ve uygulamalar toplamı olabilir. Anayasanın ayrı bir hukuk disiplini oluşturması; "ülkedeki politik dengeye bağlı olarak iktidarın kullanımının organlar arasında bölüştürüldüğü istisnaları da dahil olmak üzere kurulu düzeni hukukun tanımladığı ve her türden uyuşmazlığın hukuk aracılığı ile ele alınıp çözüme kavuşturulduğu bir normatif bütünlüğün kurumlaştırılması" olarak ayrı bir tanımı da beraberinde getirmiştir. Anayasal devleti, hukuk devletine yaklaştıran, hatta ikisini birleştiren anlam, bu tanımda saklıdır. Fakat yine de anayasal devleti hukukla kavrayabilmek için, tanımların sağladığı konfora ek olarak pek çok sağlam bilgiye ve gerekçeye ihtiyacımız var.

Bu amaçla çıktığımız düşünme ve araştırma yolculuğunda; anayasacılığın evriminde hukukla kavranan demokrasiyi, demokrasinin evriminde hukukla ehlileştirilen çoğunluğu ve hukukla sınırlanan siyasi İktidarı gördük. Demokrasinin ve hukukun gereğince işlevsel kılınmadığı siyasal ve toplumsal sistemlerin hiç bitmeyen sorunlarının, ağır bir meşruiyet krizi ürettiğini veya hukuksuz ve demokrasisiz sistemlerdeki meşruiyet yokluğunun, siyasi, ekonomik, toplumsal pek çok sorunu beslediğini gördük.

Bu kitap, anayasal bir devlette meşruiyetle İlgili tartışma noktalarını önce tespit etmek, sonra tespit edilen bu noktalar üzerinde meşruiyete İlişkin sorulara olabildiğince cevap bulmak amacıyla kaleme alındı.(Giriş'ten)

 

Kitabın Bölüm Başlıkları:

  • Meşruiyete İlişkin Kavramsal Çerçeve
  • Anayasal Devlette Demokrasinin Meşruiyeti ve Demokratik Meşruiyet Alanları
  • Anayasal Devlette Hukuk ve Hukuki Meşruiyet Alanları

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar