Deniz İş Hukukunda Gemi Adamlarının Çalışma Süreleri

Yayınevi: Seçkin Yayınları
Yazar: Esra DÜNDAR
ISBN: 9789750219160
Stok Durumu: Tükendi
49,95 TL 55,50 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Esra DÜNDAR

İS389
Uluslararası Düzenlemeler ve Avrupa Birliği Çerçevesinde
Deniz İş Hukukunda Gemi Adamlarının Çalışma Süreleri
Esra DÜNDAR
2012/05 Baskı, 182 Sayfa
ISBN 975-02-1916-0

İş ilişkisinin düzenlenmesi, işçi ile işverenin hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi bakımından belirleyici bir unsur olan çalışma süreleri, zor ve tehlikeli işlerin yapıldığı denizcilik sektöründe diğer sektörlere nazaran biraz daha karmaşıktır.

Bu kapsamda yapılan ulusal ve uluslararası düzenlemeler, sadece gemi adamlarının çalışma koşullarını iyileştirmeye hizmet etmekle kalmayıp, çalışanların verimliliğini arttırarak donatan bakımından da olumlu etkiler yaratmaktadır.

Buradan hareketle hazırlanmış olan çalışmamızda gemi adamlarının çalışma süreleri, 1967 yılında kabul edilerek yürürlüğe giren ve bugüne kadar ceza hükümleri ve kıdem tazminatına tavan sınırlaması getiren hüküm dışında hiçbir değişikliğe uğramamış olan 854 sayılı Deniz iş Kanunu ile Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmeleri ve Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde mukayeseli olarak ele alınmıştır. Bu sayede, gemi adamları ile donatanlar arasındaki hukuki ihtilaflara ışık tutmak ve bu sayede Türk Denizciliğinin gelişimine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.


Kitabın Konu Başlıkları:

  • Çalışma Süresi
  • Gemi Adamları Bakımından Çalışma Süresinin Kaynakları
  • Türk Deniz İş Hukukunda Gemi Adamları Bakımından Çalışma Süreleri

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar