İcra ve İflâs Hukuku

Stok Durumu: Tükendi
526,50 TL 585,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Prof. Dr. İbrahim Aşık,Dr. Öğr. Üyesi Yakup Oruç,Dr. Ozan Tok,Dr. Ömer Faruk Saçar
Baskı Tarihi 2023/10
Baskı Sayısı 2
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak
Sayfa Sayısı 768
Bireylerin borçlarını kendiliğinden ifa etmesi asıl olandır ve bu şekilde hareket edildiği müddetçe bir hukuk kurumuna başvurmaya da ihtiyaç olmayacaktır. Ancak bazen borçlu borcunu ifa etmeyebilir veya alacaklı borcun zamanında ve uygun bir şekilde ifa edilmediğini ileri sürebilir.
Hakkının ihlal edildiğini düşünen kişinin bizzat kendi hakkını almaya çalışması kural olarak mümkün değildir. Modern hukuk sistemleri kendiliğinden hak almayı yasaklamış, bu yola başvurulmasına yaptırım bağlamıştır. Bu nedenle hakkının ihlal edildiğini iddia eden kişinin kural olarak yargı mercilerine başvurması gerekir. Yargı merciine başvuran kişi, lehine karar alırsa ve aleyhine karar verilen kişi buna rağmen mahkeme kararının gereğini yerine getirmezse cebri icra organlarına başvurulması ve o kişiye karşı takip başlatılması mümkün olur. Ancak kanunda belirtilen istisnai bazı durumlarda, mahkeme kararı olmadan da borçluya karşı takip başlatma imkânı verilmiştir.
İcra ve iflâs hukuku, borçluların borçlarını yerine getirmemesi durumunda, alacaklıların başvurabileceği takip yollarını gösteren bir hukuk alanıdır. Bu çalışmada icra ve iflâs hukukunun temel kavramları, ilkeleri, kurumları ve takip yolları sistematik bir şekilde ele alınmıştır. Bu bağlamda yapılan açıklamalar, güncel mevzuat bilgileri, doktrindeki yaklaşımlar ve kararlarla zenginleştirilmiştir.

.
Takip Hukuku
.
İcra Teşkilatı
.
İtirazın İptali Davası
.
İtirazın Kaldırılması
.
Hacze İştirak
.
Menfi Tespit ve İstirdat Davası
.
Kiralanan Taşınmazların Tahliyesi
.
İlamlı İcra
.
İflas Tasfiyesi
.
Konkordato

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.