NFT'ler Açısından Mali Hakların Devri Sözleşmesi

NFT – Telif – Blokzincir – Akıllı Sözleşmeler
Yayınevi: Seçkin Yayınları
Yazar: Onur SARI
ISBN: 9789750278235
270,00 TL 300,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Onur SARI
Baskı Tarihi 2022/06
Baskı Sayısı 1
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak
Sayfa Sayısı 272

Blokzincir teknolojisi yeni birçok ürünü hayatımıza sokacaktır. Bu ürünlerden NFT'nin özellikle fikri haklar açısından önemli sonuçları olacaktır. NFT'yle somut veya soyut varlıklar, sertifikalandırılabilecektir. Bu sertifikalar, şifrelendiği için üçüncü kişilerce ele geçirilemeyecektir. Ayrıca dağıtık ağlarda saklanması nedeniyle yok edilmesi de mümkün değildir.

NFT'nin bu niteliği, özellikle Fikri Mülkiyet Hukuku'nu etkileyecektir. NFT'ler sayesinde bir eserin asıl sahibinin kim olduğu, bu eserin kime devredildiği, devralanların NFT üzerindeki haklarının tespiti mümkün olacaktır. Böylelikle eser sahipliği ve eser hakkının ihlaline ilişkin birçok uyuşmazlık hızlıca çözülebilecektir. Eser sahipleri, ister dijital isterse somut eserler üzerindeki haklarını NFT sertifikalarıyla ispat edebilecektir. Buradaki sorunsa hukukun NFT teknolojisine hazır olup olmadığıdır.

Çalışmada NFT'ler FSEK bağlamında ele alınmıştır. Yayma, çoğaltma, umuma iletim gibi mali haklar, NFT'ler açısından değerlendirilmiştir. NFT'lerin akıllı sözleşmelere konu olması halinde ne gibi sonuçların meydana gelebileceği ve NFT'lerin mali hakların devri sözleşmesi bağlamında incelemesi yapılmıştır.

Kitapta NFT, akıllı sözleşmeler ve blokzincir teknolojilerini hukuki açından değerlendirilmiştir. Çalışmada olabildiğince sade bir dil kullanılmaya çalışılmıştır.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.