Sivil Havayolu İle Yolcu Taşımacılığından Kaynaklanan Hukukî Sorumluluk

Yayınevi: Seçkin Yayınları
Yazar: Sinan Sami AKKURT
ISBN: 9789750249396
Stok Durumu: Tükendi
621,00 TL 690,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Sinan Sami AKKURT
Baskı Tarihi 2018/08
Baskı Sayısı 2
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Sert Kapak (İplik Dikiş)

TH134
Türk Sivil Havacılık Mevzuatı ve Uluslararası Konvansiyonlar Kapsamında
Sivil Havayolu İle Yolcu Taşımacılığından Kaynaklanan Hukukî Sorumluluk
Yrd. Doç. Dr. Sinan Sami AKKURT
2018/08 2.Baskı, 416 Sayfa, Ciltli
ISBN 978-975-02-4939-6

Sivil havacılık alanındaki, gerek ulusal gerekse uluslararası ticarî rekabet, fizikî şartların iyileştirilmesi ve teknolojik gelişmeler, günümüzde sektörün daha çok rağbet görür bir hâl alması sonucunu doğurmuştur. Bu paralelde, sivil havayolu ile yolculuk yapmayı tercih eden kişi sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Sivil havayolu ile yolculuk eden kişi sayısının artış göstermesi ise, her ne kadar uçak kazalarının sayısında istatistiksel bir artışa neden olmasa da kaza ile karşılaşabilecek kişi sayısının oransal olarak artması ihtimâline yol açmaktadır.

Kitapta, iç-hat yahut dış-hat yolculuk için sivil havayolunu tercih eden kişilerin, seyahatleri esnasında karşılaşabilecekleri olası bagaj kaybı, ziyaı, bagaj hasarı, bedensel yaralanma, gecikme hatta ölüm neticesini doğurabilecek kazalar/olaylar karşısında havayolu taşıyıcısının sorumluluğu ile bu gibi durumlarda zarar gören yolcunun başvurabileceği hukukî yollar, açabileceği dâvalar incelenmiştir. Bununla birlikte kitapta, sivil havayolu işletmesi ile aralarında herhangi bir taşıma sözleşmesi olmadığı için yolcu sıfatını haiz bulunmayan üçüncü kişilerin hava aracının kullanılması dolayısıyla maruz kalabilecekleri zararlar karşısında hava taşıma işletmesinin (işletenin) sorumluluğu ve bu sorumluluk karşısında açılabilecek davalar da ele alınmıştır. 

Eserde, sivil havayolu ile iç hat yahut uluslararası taşıma esnasında yolcunun ölümü, yaralanması, gecikmesi, bagajın ziyaı, bagajın hasarı ve gecikmesi şeklinde bir zararla karşılaşan ilgililer ile havayolu şirketiyle aralarında hiçbir sözleşme ilişkisi bulunmasa da sırf sivil hava aracının kullanılması dolayısıyla ortaya çıkan gürültü, araçtan parça kopması, düşmesi ve benzeri olası durumlar neticesinde zarara uğrayan kişilerin haklarının en güncel sivil havacılık mevzuatı itibariyle nelerden ibaret olduğu ve bu doğrultuda ne gibi hukukî yollara başvurabilecekleri izah edilmektedir.

Konu Başlıkları

İç Hat ve Uluslararası Yolcu – Bagaj Taşımalarında Sivil Havayolu Taşıyıcısının Akdî Sorumluluğu
Sivil Hava Aracı İşletenin Akit Dışı Sorumluluğu
Sorumluluk Dâvası

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.