Uluslararası Ceza Hukuku

Yayınevi: Seçkin Yayınları
Yazar: Durmuş TEZCAN - Mustafa Ruhan ERDEM - R. Murat ÖNOK
ISBN: 9789750288418
490,50 TL 545,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Durmuş TEZCAN, Mustafa Ruhan ERDEM, R. Murat ÖNOK
Baskı Tarihi 2023/10
Baskı Sayısı 7
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

Öğretide uzun yıllar yabancılık unsuru taşıyan suçlar Milletlerarası Ceza Hukuku, uluslararası hukukun ihlalini oluşturan suçlar da Devletlerarası Ceza Hukuku gibi isimler altında ele alınmıştır. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan gelişmelerin ışığında, bütün bu suçların yabancılık unsuru taşıması yanında uluslararası sözleşmelerle hepsi için çözümler üretilmesi nedeniyle bu konuların tümünü kapsayacak bir isimlendirmeyle kitabın adı "Uluslararası Ceza Hukuku" olarak belirlenmiştir.

Okuyucu bu kitapta, küçülen dünyamızda meydana gelen yabancılık unsuru taşıyan suçlar ile uluslararası suçların soruşturulması ve kovuşturulmasıyla ilgili temel bilgilere ulaşacak; daha ayrıntılı çalışmalara da zikredilen kaynaklar sayesinde ulaşabilecektir.

Bu baskıda çok sayıda ulusal ve uluslararası yayın değerlendirilmek suretiyle kitaba işlenmiştir. Keza, uluslararası ceza hukukunun çok hızla gelişen bir alan olması, birçok noktada ekleme ve/veya değişiklik yapma ihtiyacını doğurmuştur. Durum böyle olunca, kitabın hacmi belirli noktalarda artmış; bunu kısmen telafi edebilmek maksadıyla, bazı yerlerde de kısaltmalar ve/veya çıkartmalar yapılmıştır.

Başta Hukuk Fakültesi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinin öğrencilerine rehber olacak bu çalışma, konuyla ilgilenen diğer okuyuculara da bilgi aktarmayı hedeflemektedir.

Konu Başlıkları
Uluslararası Ceza Hukukunun Temel Kavramları, Özellikleri, Kaynakları ve Tarihsel Gelişimi
Ceza Kanunlarının Yer Bakımından Uygulama Alanı
Ceza İşlerinde Uluslararası Adli Yardımlaşma
Uluslararası Ceza Mahkemeleri
Uluslararası Ceza Sorumluluğuna Dair Genel İlkeler
Uluslararası Ceza Mahkemelerinin Kurucu Antlaşmalarında Yer Verilen Suç Tipleri

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar