Türk Ceza İnfaz Hukuku'nda

Çocuklara Özgü İnfaz Rejimi

Yayınevi: Adalet Yayınları
Yazar: Beyza Nur KAPLAN ALTINDAĞ
ISBN: 9786257656986
52,20 TL 58,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Beyza Nur KAPLAN ALTINDAĞ
Baskı Tarihi 2021/04
Baskı Sayısı 1
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak
Sayfa Sayısı 208

Devlet egemenliğinin zorunlu bir sonucu olan cezalandırma, devlet tarafından uygulanan bir yaptırımdır. Bu yaptırım cezaların infazı mekanizmaları ile yerine getirilmektedir. Çocuk ceza adalet sistemine göre uygulanacak yaptırımın amacı, suçun işlenmesinin önlenmesi, mağdurun haklarının korunması ve toplumsal huzur ve güvenin sağlanmasından ziyade, çocuğun korunması, suçta tekerrürünün ve suçu meslek haline getirmesinin önlenmesidir.

Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm infaz rejiminin insan hakları ile ilişkisini ve çocuk haklarını, ikinci bölüm çocukların yargılanması ve infazın konusunu, üçüncü bölüm ise hukuk sistemimizdeki infaz rejimi ve denetim mekanizmalarını konu almaktadır.

Bu çalışma ile çocuk haklarının ortaya çıkışı ve ceza infaz hukuku içinde çocuk statüsü ortaya konulmuştur. Çocuk ceza adalet sistemi içindeki reformlar neticesinde suça sürüklenmiş olarak kabul edilen çocukların ceza infaz sistemi içindeki yeri belirtilmiştir. Çocuklara özgülenmiş ceza infaz kurumları tanıtılmış, bu kurumlarda eğitim, çalışma, dış dünya ile ilişki, disiplin ve ödüllendirme mekanizmaları açıklanmıştır. İnfazın denetiminde etkin kurumlar incelenmiştir. Hukuk sistemimizdeki koruma mekanizmalarındaki sorunlar ortaya konulmuş, çözüm yolları önerileri sunulmuştur.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar