Anonim Şirkette Pay Devri

Yayınevi: Adalet Yayınları
Yazar: Emine ÖZDAMAR
ISBN: 9786053007999
180,00 TL 200,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Emine ÖZDAMAR
Baskı Tarihi 2019/08
Baskı Sayısı 1
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

Anonim Şirkette Pay Devri

Emine ÖZDAMAR

2019/08 1. Baskı, 133 Sayfa

ISBN 978-605-300-799-9

Anonim şirketler, küçük tasarrufların bir araya gelmesini sağlayarak büyük sermayeler oluşturmaya, bu sermayelerin büyük yatırımlara dönüşmesine ve önemli projelerin hayata geçirilmesine olanak sağlarlar.

Bu anlamda anonim şirketler küçük tasarruf sahiplerinin şirkete ortak olmak suretiyle büyük iş ve yatırımların ortağı olmasına ve şirket karından pay almasına imkan verirler.

Tüzel kişiliğe sahip olma, şirket ortaklarının şirket borçlarından dolayı sınırlı sorumlu olması ve payın serbestçe devredilebilmesi ilkeleri anonim şirketlerin küçük tasarruf sahipleri tarafından tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bu çalışmada da anonim şirketlerin küçük pay sahipleri tarafından tercih edilmesinde önemli bir rol oynayan payın devri konusu incelenmeye çalışılmıştır.

Anonim Şirkette Pay Devri isimli çalışmamız Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Tezsiz Yüksek Lisans Programı çerçevesinde Doç. Dr. Burak Adıgüzel’e danışmanlığında dönem projesi olarak hazırlanmış ve 22.01.2017 tarihinde savunularak başarılı bulunmuştur.

Projenin kabul edilmesinden sonra konunun uygulamadaki yoğunluğu da dikkate alınarak çalışma güncel Yargıtay kararları ve örnekler ile genişletilmiş ancak çalışmanın özüne dokunulmamıştır.


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.