İdarenin Re'sen İcra Yetkisi

Yayınevi: Seçkin Yayınları
Yazar: Hayrettin YILDIZ
ISBN: 9789750252525
Stok Durumu: Tükendi
360,00 TL 400,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Hayrettin YILDIZ
Baskı Tarihi 2019/01
Baskı Sayısı 1
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

İdarenin Re'sen İcra Yetkisi

Dr. Hayrettin YILDIZ

2019/01 1. Baskı, 292 Sayfa

ISBN 978-975-02-5252-5

Hukuk devletinin en önemli özelliğinin bireylere hukuki güvenlik sunması ve hukukun, devletin her alanına egemen olmasıdır. Bunun gerçekleşebilmesi için de devlet erklerinin her birinin hukuk kurallarına uygun hareket etmesi ve bu kurallara riayeti temin etmesi önem arz etmektedir. 

Yürütme erki içerisinde yer alan ve teknik bir işleve sahip idarenin, kamu hizmetlerini yerine getirirken de aynı şekilde hukuka uygun hareket etmesi beklenir. Ancak gerek ihmali bir davranıştan ötürü gerekse hukuk kuralının yanlış yorumlanmasından dolayı idarenin hukuka aykırı tasarruflarda bulunması da ihtimal dahilindedir. 

İdarenin bir mahkeme kararına ihtiyaç duymaksızın aldığı kararı uygulayabilmesi şeklinde tanımlanabilecek olan re'sen icra yetkisinin; genel, koşulsuz ve sınırları olmayan bir yetki olarak kabul edilmesi birey haklarını görmezden gelen bir hukuki yorum ve niteleme şekli olarak görülmesi mümkündür. 

İcra yetkisinin hukuki bir çerçeveye kavuşturulması ve idarenin hangi koşullar dahilinde bireyin hukuksal alanına müdahale etmek üzere harekete geçebileceğinin belirlenmesi önem arz etmektedir. 

Kitap, genel olarak idarenin uygulama yetkisine bir çerçeve getirmekte ve var olan çerçeveyi Türk hukukuna uygun şekilde ortaya koymaktadır.

Konu Başlıkları

Re'sen İcra Yetkisine İlişkin Genel Esaslar
Re'sen İcra Yetkisinin Niteliği Ve Uygulaması
İdarenin İcra Tasarruflarının Yargısal Denetimi


Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar