Kira Hukuku

Yayınevi: Bilge Yayınevi
Yazar: Mustafa KIRMIZI
ISBN: 9786051683676
175,50 TL 195,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Mustafa KIRMIZI
Baskı Tarihi 2020/09
Baskı Sayısı 2
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Sert Kapak (İplik Dikiş)

Açıklamalı - İçtihatlı Kira Hukuku
Mustafa KIRMIZI
2020/09 2. Baskı, 1040 Sayfa 
ISBN 978-605-168-367-6

HSYK'nın yeniden yapılanmasına paralel olarak hakim ve savcıların eğitimine büyük bir önem verilmiştir. Hakim ve savcıların eğitimi kapsamında yurt içinde ve yurt dışında birçok eğitim imkanı getirilmiştir. Türk Hukuk Sisteminin uygulayıcılara tanıtılması yanında, evrensel hukuk kurallarının ve özellikle 2004 yılındaki Anayasa değişikliği sonrasında bir iç hukuk kuralı haline gelen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Sözleşmesinin uygulanmasına ilişkin AİHM kararlarının uygulamacılar tarafından takibine önem verilmiştir. Bu bağlamda hakim ve savcıların AİHM Farkındalığının Artırılması Projesi de hayata geçirilerek proje kapsamında hakim ve savcıların AİHM çalışma ziyaretleri düzenleme imkanı da getirilmiştir. Yine hukukçular için İnsan Hakları Eğitim (HELP) projesi gibi projeler bulunmaktadır.

HSYK'nın eğitimleri sırasında HSYK'nın projeleri ve çalışmaları hakkında yapılan bilgilendirme toplantıları sırasında sayın HSYK üyelerimizin idari yargıdan çeşitli meslektaşların bir arada bulunduğu bir ortamda Sayın Ahmet BERBEROĞLU tarafından AİHM kararlarının öneminden bahsedilirken idari yargıya ve idari yargı yerlerince verilen kararlar hakkında derli toplu bir çalışma olmadığı bu kararların bir araya getirildiği eser bulunmadığının ifade edilmesi üzerine, bu çalışmanın hazırlanılmasına başlanılmış olup 3000 civarında bir karar taraması sonrasında AİHM tarafından verilen ve Türkçeye çevrilmiş olan elimizdeki çalışmaya konu olan kararlar tespit edilerek bir araya getirilmiştir. Bu arada benzer bir çalışma yapmak üzere Danıştay Başkanlığınca da bir komisyon oluşturulmuş ve bu komisyonun çalışma usulüne ilişkin yönerge hazırlanmıştır.

Konu Başlıkları
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Eki Protokollerle Korunan Haklar
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin İdari Yargıyla İlgili Verdiği Karar Örnekleri
İnsan Hakları Tazminat Komisyonu Başkanlığı
Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru ve Anayasa Mahkemesinin İdari Yargı ile İlgili
Türk İdari Yargı Yerlerince (Danıştay–Bölge İdare Mahkemesi–İdare Mahkemesi) AİHS ve Eki Protokol Hükümleri İle AİHM Kararlarına Atıf Yapılan Karar Örnekleri

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar