Uyuşmazlıkların Etkin Çözümünde Doğrudan Görüşme, Arabuluculuk, Hakem-Bilirkişilik ve Tahkim:

Yayınevi: Oniki Levha Yayınları
Yazar: Ali YEŞİLIRMAK
ISBN: 9786054396849
Stok Durumu: Tükendi
169,20 TL 188,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Ali YEŞİLIRMAK
Baskı Tarihi 2011/04
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

UH127
Türkiye'de Ticari Hayatın ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi İçin
Uyuşmazlıkların Etkin Çözümünde Doğrudan Görüşme, Arabuluculuk, Hakem-Bilirkişilik ve Tahkim: Sorunlar ve Çözüm Önerileri
Yrd. Doç. Dr. Ali YEŞİLIRMAK
2011/04 Baskı, XX+346 Sayfa
ISBN 978-605-4396-84-9

Ticari hayatın ve yatırım ortamının iyileştirilmesinde en çok ihtiyaç duyulan kurum olan yargı günümüzde etkinlik açısından en çok eleştirilen kurumlardan da biridir. Yargının sorunlarını çözmek için yoğun uğraş verilmekle birlikte bu çabalardan acil bir sonuç beklemek doğru olmaz.

Uyuşmazlıkların etkin çözümü denildiğinde Dünya’da günümüzde etkin yargılama yanında akla gelen ve genel olarak kullanılan dört yöntem vardır: doğrudan görüşme (yani müzakere veya uzlaşma), arabuluculuk, hakem–bilirkişilik ve tahkim. Ancak, bu yöntemler, az sayıda uzman dışında, ülkemizde bilinen, anlaşılan ve etkin olarak kullanılan yöntemler değildir. Bu yöntemler, kullanıcılar tarafından bilinip etkin kullanıldığı ölçüde uyuşmazlık çözümünde yarar sağlayabilir.

Bu çalışmanın amacı, kullanıcılara, yani özellikle tacirlere ve hukukçulara, uyuşmazlıkların etkin çözümlenmesine ilişkin sorunları anlatmak, onların dikkatini özellikle doğrudan görüşme, arabuluculuk, hakem–bilirkişilik ve tahkim kurumlarına çekmek ve bu kurumların gelişmesine engel olan sorunlar ile bu sorunların çözüm yöntemlerine ilişkin tavsiyeleri anlaşılabilir sadelikte anlatmaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar