Türk Hukukunda Arabuluculuk

Yayınevi: Yetkin Yayınları
Yazar: Melis TAŞPOLAT TUĞSAVUL
ISBN: 9789754646894
Stok Durumu: Tükendi
170,00 TL 200,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Melis TAŞPOLAT TUĞSAVUL
Baskı Tarihi 2012/12
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Karton kapak

UH177
Türk Hukukunda Arabuluculuk
(6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Çerçevesinde)
Melis TAŞPOLAT TUĞSAVUL
2013/01 Baskı, 220 Sayfa
ISBN 978-975-464-689-4

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı esas alınarak hazırlanan çalışma, 7.6.2012 tarihinde kabul edilen 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu esas alınarak tekrar gözden geçirilmiş, yeni bibliyografya çalışmaya eklenmiştir. Keza Avrupa Birliği içinde yer alan ülkelerin tezin kabul edilmesinden sonra arabuluculuk hakkındaki yeni mevzuatı da çalışmaya eklenmiştir. Bu yeni mevzuatın başında 2011 tarihinde kabul edilen İsviçre Federal Usul Kanunu ile 2012 tarihli Alman Arabuluculuk Kanunu gelmektedir.

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'nun kabulü süreci oldukça tartışmalı olmuştur. Bu tartışmalar Kanun'un Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmesi sırasında da çok yararlı olmuştur. Ancak bu tartışmalar içinde doğru olmayan, yanlış ve bilgiye dayanmayan eleştiriler de yapılmıştır. Bu çalışmanın öncelikle bu yanlış ve eksik bilgilerin giderilmesine de katkı sağlayacağını umuyorum.

Arabuluculuk hukukumuz açısından çok yeni dostane uyuşmazlık çözme biçimidir. Ancak bu tür uyuşmazlık çözümü hiçbir toplum için yabancı değildir. Tüm toplumlarda az veya çok dostane uyuşmazlık çözüm alışkanlığı bulunmaktadır. Arabuluculuk kavga etmeden, uyuşmazlığı büyütmeden, daha kolay ve en önemlisi daha kalıcı bir toplumsal barışı amaçlamaktadır. Şüphesiz uyuşmazlıkların arabulu-culuk aracılığı ile çözümü sadece yasal düzenlemenin yapılması ile sağlanamayacaktır. Bu süreç uzun olabileceği gibi, bu konuda çok ciddi çalışmayı da gerektirmektedir. Bu sayede yıllar sonra uyuşmazlıkların dostane çözüm yolları ile çözümlenebilmesine daha fazla tanık olmamız mümkün olabilecektir. Bu konuda arabuluculuğun tüm topluma tanıtılması, doğru olarak anlaşılması ve güvenilmesi de gerekmektedir. Bunun için yayınlanacak eserler çok önemlidir. Melis Taşpolat Tuğsa-vul'un bu çalışmasının Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Ka-nunu esas alınarak yayınlanmış ilk eser olduğunu sanıyorum. Bu açıdan eser farklı bir öneme sahip olacaktır. (Prof. Dr. Hakan PEKCANITEZ, Önsöz'den)

Kitabın konu başlıkları

  • Arabuluculuk ve Arabulucu kavramları
  • Avrupa Birliği ve Bazı Ülkelerde Arabuluculuk ile İlgili Düzenlemeler
  • Hukuk Sistemimizde Arabuluculuk Yöntemine Benzer Düzenlemeler
  • Arabuluculuk ve Arabulucu Sözleşmesi
  • Arabuluculuk Faaliyetinde Temel Anlayış ve İlkeler
  • Arabuluculuk Süreci ve Aşamaları

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
Etiketler: arabuluculuk
İlgili Yayınlar