Medeni Hukuk Davaları (Sulh Hukuk – Asliye Hukuk Mahkemesi)

Yayınevi: Yetkin Yayınları
Yazar: Ömer Uğur GENÇCAN
ISBN: 9789754646863
Stok Durumu: Tükendi
340,00 TL 400,00 TL

Adet

 
   0 yorum  |  Yorum Yap
Kitap Künyesi
Yazar Ömer Uğur GENÇCAN
Baskı Tarihi 2013/01
Boyut 16x24 cm (Standart Kitap Boyu)
Cilt Sert Kapak (İplik Dikiş)

ME211
6100 sayılı HMK Hükümlerine Göre
Medeni Hukuk Davaları (Sulh Hukuk – Asliye Hukuk Mahkemesi)
Genel Bilgiler - Başlangıç Hükümleri - Açıklama - Dilekçe Örnekleri - Son İçtihatler
Ömer Uğur GENÇCAN
2013/01 Baskı, 1284 Sayfa
ISBN 978-975-464-686-3

Medeni Hukuk, mahkemelerde çok fazla uygulanan davaları bünyesinde barındırır. Medeni Hukuk, özel hukukun en geniş ve en önemli dalıdır. Kitap-dostlarımın bildiği üzere aralıksız olarak yirmi beş yıldır (evet, yirmi beş yıldır!) çalışmakta olduğum Yargıtay 2. Hukuk Dairesinde (=Dairemde) edindiğim deneyim ve birikim ile Medeni Hukuk bağlamında bilimsel açıklamaya dayalı olarak çok fazla sayıda eser verdim.

Gerek genç meslektaşlarım (hakim/savcı ve özellikle avukat kardeşlerim) ve gerekse yayınevi tarafından Medeni Hukukun Sulh Hukuk ve Asliye Hukuk Mahkemesi kapsamında kalan önemli dava türlerini kapsayan; bünyesinde sadece dava dilekçesi örnekleri, kısa açıklama ile son örnek içtihatları barındıran ve tek cilt şeklinde oluşacak bir rehber kitap hazırlamam ısrarla istenildi.

Bilindiği üzere Medeni Hukukun Aile Mahkemesi kapsamında kalan davaları tarafımdan hazırlanan "Aile Mahkemesi Davaları, Ankara-2012" adlı eserimde yayınlandığından bu kitap bünyesine alınmasına gerek kalmamıştır.

Medeni Hukuk Davaları adlı bu eserimde ise öncelikle Medeni Hukuk genel bilgileri, Medeni Hukuk başlangıç hükümleri de açıklandıktan sonra Medeni Hukukun Sulh Hukuk ve Asliye Hukuk Mahkemesi kapsamında kalan ve en çok uygulanan dava tiplemeleri esas alınmıştır.

Kitap bünyesinde yer alan davalar hakkında daha fazla bilimsel açıklama ve daha fazla içtihat o konu ile ilgili yayınladığım diğer eserlerimde bulunmaktadır. Ancak kitap-dostlarımın bilmesini özellikle isterim ki bu eserde yer alan içtihatlar diğer kitaplarımda yer almayan içtihatlardan daha doğrusu son içtihatlardan oluşmaktadır. (Önsöz'den)

Kitabın Konu Başlıkları

  • Medeni Hukukun Genel Bilgileri
  • Medeni Hukukun Başlangıç Hükümleri (TMK m. 1-7)
  • Medeni Hukuk Davaları (Sulh hukuk ve Asliye Hukuk Mahkemesi)

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
İlgili Yayınlar